NEHU 			Logo

List of selected applicants for the Refresher Course in Earth Sciences, Geography and Allied Disciplines:

No.

Name

Institution

1

Dr. (Ms.) Nitumoni Saikia

D. H. S. K. College, Dibrugarh

2

Dr. Abhay Sankar Sahu

University of Kalyani, Kalyani

3

Dr. Ashima Saikia

Delhi University, Delhi

4

Dr. Ashwin Pundalik

St. Xavier's College, Mumbai

5

Dr. Brototi Biswas

St. John's College, Agra

6

Dr. Chandraditya Gogoi

Gargaon College, Simaluguri

7

Dr. Chinmay Biswas

Sri Chaitanya College, Habra

8

Dr. Dhrubajyoti Neog

Dibrugarh University, Dibrugarh

9

Dr. Doli Tesia

Wangcha Rajkumar Government College, Deomali

10

Dr. Durga Prasanna Mohanty

Savitri Phule Pune University, Pune

11

Dr. Joy Sanyal

Presidency University, Kolkata

12

Dr. Kaushik Gangopadhyay

University of Calcutta, Kolkata

13

Dr. L. T. Sasang Guite

Central University of Punjab, Bathinda

14

Dr. Maibam Radharani Devi

Nagaland University, Lumami

15

Dr. Pranjit Kumar Sarma

Mangaldai College, Mangaldai

16

Dr. Priyank Pravin Patel

Presidency University, Kolkata

17

Dr. Sankha Priya Guha

Bidhannagar College, Kolkata

18

Dr. Snehashish Saha

University of North Bengal, Raja Rammohunpur

19

Dr. Tiasunep

Nagaland University, Lumami

20

Mr. Anup Hazarika

North Gauhati College, Guwahati

21

Mr. Aritra Chakraborty

Presidency University, Kolkata

22

Mr. Dewajit Bora

Samaguri College, Nagaon

23

Mr. Gawali Santosh Bapurao

Shri Shiv Chhatrapati College, Pune

24

Mr. Gouranga Gauni

Vivekananda Mission Mahavidyalaya, Chaitanyapur

25

Mr. Hitesh Thakuria

Nalbari College, Nalbari

26

Mr. Jainuddin Islam

Bikali College, Dhupdhara

27

Mr. Jibananda Gayen

Sree Chaitanya College, Habra

28

Mr. Kausik Ghosh

Vidyasagar University, Midnapore

29

Mr. Kedovikho Yhoshü

Nagaland University, Lumami

30

Mr. Kekhriele Nakhro

Zunheboto Government College, Zunheboto

31

Mr. Pawar Uttam Vishnu

H. P. T. Arts & R. Y. K. Science College, Nashik

32

Mr. Sanboklang Myrthong

Nongstoin College, Nongstoin

33

Mr. Somenath Halder

Kaliachak College, Sultanganj

34

Mr. Tabiram Yirang

Jawaharlal Nehru College, Pasighat

35

Mr. Tok Dominic

Dera Natung Government College, Itanagar

36

Mr. Ujjal Adhikary

Ghatal Rabindra Satabarsiki Mahavidyalaya, Ghatal

37

Ms. Aokumla Walling

Nagaland University, Kohima

38

Ms. Arunima Nandy

North-Eastern Hill University, Shillong

39

Ms. Bonika Buragohain

Gargaon College, Simaluguri

40

Ms. Happiline Shangpliang

Saint Mary's College, Shillong

41

Ms. J. Sharon

Kohima Science College, Jotsoma

42

Ms. Khriekemhieu K. Mary

Kohima Science College, Jotsoma

43

Ms. Moarenla Longkumer

Kohima Science College, Jotsoma

44

Ms. Munmi Gogoi

North Lakhimpur College (Autonomous), Lakhimpur

45

Ms. Nabami Bhuyan

Lakhimpur Girls' College, North Lakhimpur

46

Ms. Nich Menia

Dera Natung Government College, Itanagar

47

Ms. Sudipta Sarkar

Visva-Bharati, Santiniketan

 

Selection letters have been sent by e-mail as well as by post; please read the selection letter carefully and follow its instructions.

 

Please download this certificate format in order to claim TA/DA.