NEHU 			Logo

List of selected candidates for the Refresher Course in History:

 

No.

Name

Institution

1

Dr. Assaduz Zaman

Dr. B. K. B. College, Puranigudam

2

Dr. Chhomu

Dera Natung Government College, Itanagar

3

Dr. Esther P. Konyak

Wangkhao Government College, Mon

4

Dr. Gargee Sharmah

Pragjyotish College, Guwahati

5

Dr. Gunendra Kumar Sarma

Kokrajhar Government College, Kokrajhar

6

Dr. Himangsu Sarmah

Morigaon College, Morigaon

7

Dr. Koushiki Dasgupta

University of Gour Banga, Malda

8

Dr. Ningthoujam Dorendro Singh

Presidency College, Motbung

9

Dr. Nizwm Sona Baro

Pandu College, Guwahati

10

Dr. Pradeep Kumar Deepak

A. M. B. S. Mahavidyalaya, Amarpur

11

Dr. Sonthang Haokip

Moirang College, Moirang

12

Dr. Syed Ahmed

D. M. College of Arts, Imphal

13

Dr. Tilok Thakuria

North-Eastern Hill University, Tura

14

Mr. Alok Kumar Biswas

Krishnath College, Berhampore

15

Mr. Ashraf Ali Ahmed

Sontali Anchalik College, Mahtali

16

Mr. Bipul Mandal

Kaliyaganj College, Kaliyaganj

17

Mr. Dhanya Ram Roy

Mayang Anchalik College, Rajamayang

18

Mr. Dhrubajyoti Gogoi

Dakshin Kamrup College, Mirza

19

Mr. Jeevantu Tikhak

Indira Gandhi Government College, Tezu

20

Mr. Joydip Narzary

Bodoland University, Kokrajhar

21

Mr. Kameswar Deka

Samaguri College, Nagaon

22

Mr. Kishor Goswami

J. B. College, Jorhat

23

Mr. Markima Passah

Kiang Nangbah Government College, Jowai

24

Mr. Md. Nurul Amin

Dhing College, Dhing

25

Mr. Nabajit Tamuli

Bapujee College, Sarthebari

26

Mr. Nangku Das

Sadiya College, Chapakhowa

27

Mr. Nirmal Jyoti Konwar

Nanda Nath Saikia College, Titabar

28

Mr. Nuruz Zaman Zakir Hussain

Juria College, Nagaon

29

Mr. Paresh Kalita

Kamarbandha College, Golaghat

30

Mr. Raktim Patar

Gargaon College, Simaluguri

31

Mr. Richard Star Wahlang

Union Christian College, Umiam Khwan

32

Mr. Rubu Tani

Dera Natung Government College, Itanagar

33

Mr. Samson Sitlhou

Nambol L. Sanoi College, Nambol

34

Mr. Zhokusheyi Rhakho

Phek Government College, Phek

35

Mrs. Archana Nath

Golaghat Commerce College, Golaghat

36

Ms. Api Potom

Wangcha Rajkumar Government College, Deomali

37

Ms. Dipti Das

Dalgoma Anchalik College, Dalgoma

38

Ms. Juri Saikia

D. D. R. College, Chabua

39

Ms. Jutika Patir

North Lakhimpur College, Lakhimpur

40

Ms. Pynshailem L. Syngkrem

Nongtalang College, Nongtalang

41

Ms. Sarmistha Goswami

Kakojan College, Kakojan

42

Ms. Suranjana Hasnu

Diphu Government College, Diphu

 

Selection letters have been sent by e-mail as well as by post; please read the selection letter carefully and follow its instructions.

 

Please download this certificate format in order to claim TA/DA.