NEHU 			Logo

List of selected candidates for the Refresher Course in Tribal Studies:

 

No.

Name

Institution

State

1

Dr. (Mrs.) Sharalyne Khyriemmujat

Shillong College, Shillong

Meghalaya

2

Dr. Ayangbam Shyamkishor

Mizoram University, Aizawl

Mizoram

3

Dr. Batskhem Myrboh

Synod College, Shillong

Meghalaya

4

Dr. Genya Eshi

Dera Natung Government College, Itanagar

Arunachal Pradesh

5

Dr. Ibalari Phylla Khongjoh

Synod College, Shillong

Meghalaya

6

Dr. Ibandalin Wanswett

Synod College, Shillong

Meghalaya

7

Dr. Joplin Hek

Synod College, Shillong

Meghalaya

8

Dr. Khangjrakpam Ibohanbi Singh

C. I. College, Bishnupur

Manipur

9

Dr. Leki Sitang

Jawaharlal Nehru College, Pasighat

Arunachal Pradesh

10

Dr. Maibam Samson Singh

Sikkim University, Gangtok

Sikkim

11

Dr. Moinul Hoque Choudhury

Paschim Guwahati Mahavidyalaya, Guwahati

Assam

12

Dr. R. K. Neeta Devi

Umshyrpi College, Shillong

Meghalaya

13

Dr. Tahong Taggu

Jawaharlal Nehru College, Pasighat

Arunachal Pradesh

14

Mr. Anup Kumar Borah

Pub Majuli College, Majuli

Assam

15

Mr. Bhadreswar Boruah

Nandalal Borgohain City College, Dibrugarh

Assam

16

Mr. Dildar Reza

Sontali Anchalik College, Mahtali

Assam

17

Mr. Dipak Borah

Pub Majuli College, Majuli

Assam

18

Mr. Evothung Ezung

Kohima College, Kohima

Nagaland

19

Mr. Glorystar Syiemlieh

Nongtalang College, Nongtalang

Meghalaya

20

Mr. Gomo Karbak

Donyi Polo Government College, Kamki

Arunachal Pradesh

21

Mr. J. Lalrinawma

Government Lawngtlai College, Lawngtlai

Mizoram

22

Mr. Jainuddin Islam

Bikali College, Dhupdhara

Assam

23

Mr. Lamsing Mylliem Umlong

Sankardev College, Shillong

Meghalaya

24

Mr. Micky John Lamare

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

25

Mr. Monjurlang Pohlong

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

26

Mr. Narmi Darang

Jawaharlal Nehru College, Pasighat

Arunachal Pradesh

27

Mr. Polkam Mossang

Rang-Frah Government College, Changlang

Arunachal Pradesh

28

Mr. S. J. Levi Keor

Zisaji Presidency Government College, Kiphire

Nagaland

29

Mr. Sunil Bhattacharjee

Barpathar College, Barpathar

Assam

30

Mr. Uttam Saikia

Pub Majuli College, Majuli

Assam

31

Mr. Wandy Eam Hakin Lamin

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

32

Mr. Wanshanborlang Khardewsaw

Sankardev College, Shillong

Meghalaya

33

Mr. William B. F. Lynrah

St. Anthony's College, Byndihati Campus

Meghalaya

34

Ms. Badaiahunlang Mawkhiew

St. Anthony's College, Shillong

Meghalaya

35

Ms. Bahunlang Tron

College of Teacher Education (PGT), Shillong

Meghalaya

36

Ms. Jutika Bora

Nonoi College, Nagaon

Assam

37

Ms. Punya Gogoi

Nandalal Borgohain City College, Dibrugarh

Assam

38

Ms. Rosalin Warjri

Umshyrpi College, Shillong

Meghalaya

39

Ms. Rosemary Debbarma

Women's College, Shillong

Meghalaya

40

Ms. Sahida Begum

Panigaon Omprakash Dinodia College, Panigaon

Assam

41

Ms. Temjentula

Sao Chang Government College, Tuensang

Nagaland

42

Ms. Wanrihun Dashisha Diengdoh

St. Edmund's College, Shillong

Meghalaya

 

Selection letters have been sent by e-mail as well as by post; please read the selection letter carefully and follow its instructions.

 

Please download this certificate format in order to claim TA/DA.