NEHU 			Logo

List of selected candidates for the 50th Orientation Programme:

 

Last updated on: March 11, 2020 (9:25 AM)

No.

Name

Institution

State

Confirmation

1

Dr. (Mrs.) Donna Rica Diengdoh

Shillong College, Shillong

Meghalaya

Confirmed

2

Dr. (Ms.) Farida Monley Shullai

Kiang Nangbah Government College, Jowai

Meghalaya

Not Received

3

Dr. Amitlal Bhattacharya

Dukhulal Nibaran Chandra College, Murshidabad

West Bengal

Not Received

4

Dr. Asem Satyavama Devi

Thoubal College, Thoubal

Manipur

Regretted

5

Dr. Dhrubajyoti Haloi

Bodoland University, Kokrajhar

Assam

Regretted

6

Dr. Dominic Thangminlen Haokip

United College, Chandel

Manipur

Regretted

7

Dr. Ibandarisuk Lyngdoh

Shillong College, Shillong

Meghalaya

Confirmed

8

Dr. Pradeep Singh

P. G. D. A. V. College, Nehru Nagar

Delhi

Confirmed

9

Dr. Sajal Kumar Dey

Sripat Singh College, Murshidabad

West Bengal

Regretted

10

Dr. Sarmistha Rani Baruah

Krishna Kanta Handiqui State Open University, Guwahati

Assam

Not Received

11

Dr. Sirajun Nahar Begum

Lakhimpur Kendriya Mahavidyalaya, Lakhimpur

Assam

Regretted

12

Mr. Abdus Sattar Ahmed

Mandia Anchalic College, Mandia

Assam

Not Received

13

Mr. Achyut Talukdar

Paschim Guwahati Mahavidyalaya, Guwahati

Assam

Not Received

14

Mr. Arup Das

Raja N. L. Khan Women's College, Midnapore

West Bengal

Confirmed

15

Mr. Bhobesh Daimary

Bodoland University, Kokrajhar

Assam

Confirmed

16

Mr. Chow Khanseng Manang

Saint Claret College, Ziro

Arunachal Pradesh

Regretted

17

Mr. Dakyntuhimi G. Lyngdoh

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

Confirmed

18

Mr. Dame Lahun Jyrwa

Synod College, Shillong

Meghalaya

Regretted

19

Mr. Edmond Lamare

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

Confirmed

20

Mr. Gete Umbrey

Jawaharlal Nehru College, Pasighat

Arunachal Pradesh

Regretted

21

Mr. Jogen Boro

Chhaygaon College, Chhaygaon

Assam

Not Received

22

Mr. Khaidem Anandkumar Singh

Thoubal College, Thoubal

Manipur

Confirmed

23

Mr. Kitbok Nongkynrih

Shillong Commerce College, Shillong

Meghalaya

Confirmed

24

Mr. Kongkham Biplob Singha

Oriental College, Imphal

Manipur

Confirmed

25

Mr. Lakhyadhar Sarma

Chhaygaon College, Chhaygaon

Assam

Not Received

26

Mr. Md. Heshamuddin Shah

Modern College, Imphal

Manipur

Confirmed

27

Mr. Md. Ibrahim Hussain Sheikh

Halakura College, Halakura

Assam

Not Received

28

Mr. Micky John Lamare

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

Not Received

29

Mr. Mizum Nyodu

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Confirmed

30

Mr. Monjurlang Pohlong

Thomas Jones Synod College, Jowai

Meghalaya

Not Received

31

Mr. Obadiah Lamshwa Lamare

Lady Keane College, Shillong

Meghalaya

Regretted

32

Mr. Oinam Premkumar Singh

Thoubal College, Thoubal

Manipur

Confirmed

33

Mr. Phlegon Syndai

Union Christian College, Umiam Khwan

Meghalaya

Confirmed

34

Mr. Protim Saikia

Melamora College, Melamora

Assam

Regretted

35

Mr. Pura Opo

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Confirmed

36

Mr. Pynshngain Langpen

Kiang Nangbah Government College, Jowai

Meghalaya

Regretted

37

Mr. Rahul Dev Choudhury

Regional College of Physical Education, Panisagar

Tripura

Confirmed

38

Mr. Rameshwar Kurmi

Khagarijan College, Nagaon

Assam

Not Received

39

Mr. Tarun Mondal

Regional College of Physical Education, Panisagar

Tripura

Confirmed

40

Mr. Zhokusheyi Rhakho

Phek Government College, Phek

Nagaland

Confirmed

41

Mrs. Juri Baruah

Melamora College, Golaghat

Assam

Regretted

42

Ms. Amanda Syiem

St. Anthony's College, Shillong

Meghalaya

Regretted

43

Ms. Asale Vitso

State College of Teacher Education, Kohima

Nagaland

Confirmed

44

Ms. Balonging S. Pde

Union Christian College, Umiam Khwan

Meghalaya

Regretted

45

Ms. Batotsi Kri

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Confirmed

46

Ms. Chujip Khoinya

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Confirmed

47

Ms. Eleane Marbaniang

Shillong Law College, Shillong

Meghalaya

Regretted

48

Ms. Hetngoi Suyang

Indira Gandhi Government College, Tezu

Arunachal Pradesh

Confirmed

49

Ms. Ioh-i-ka S. Dkhar

St. Anthony's College, Shillong

Meghalaya

Regretted

50

Ms. Kareen Magrie Andrew Kharsohtun

Shillong College, Shillong

Meghalaya

Not Received

51

Ms. Mertan Sumer

Kiang Nangbah Government College, Jowai

Meghalaya

Regretted

52

Ms. Nani Mamung

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Not Received

53

Ms. Papina Basumatary

Tangla College, Tangla

Assam

Confirmed

54

Ms. Rose Mary Koch

Bodoland University, Kokrajhar

Assam

Confirmed

55

Ms. Tokmem Doming

Jarbom Gamlin Government Law College, Jote

Arunachal Pradesh

Confirmed

56

Ms. Wankasaki Lytand

Shillong College, Shillong

Meghalaya

Confirmed

 

Selection letters have been sent by e-mail as well as by post; please read the selection letter carefully and follow its instructions.